PERSONAL SITE

piątek, 22 lipca 2016

Kobieta, która zrewolucjonizowała spojrzenie na świat mody u progu XX wieku, uznawana za jedną z najsilniejszych przedstawicielek płci damskiej, najwyższą wartością jaką się kierowała była wolność, wolność słowa, wolność ubioru, wolność dla całego społeczeństwa, nie tylko dla mężczyzn.
Część z tych, którzy nigdy nie zagłębili się w historię Gabrielle(bo tak brzmi jej prawdziwe imię) powiedziałoby, że do wszystkiego doszła z pomocą pieniędzy, inni przekonani o arystokrackim pochodzeniu projektantki zarzuciłoby jej łatwiejszy start w życie.
Każdy jednak, kto poświęciłby  chociażby 5 minut swojego czasu na zapoznanie się z niezwykle interesującą historią Francuzki poznałby jej prawdziwie oblicze...
A czy Ty jesteś gotów/owa na poświęcenie i przejście na lepszą stronę, na stronę Chanel?
Zapraszam do dalszego czytania! 


Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się  19 sierpnia 1883  roku w Saumur we Francji oraz przez pierwsze lata życia przebywała wraz z matką Jeanne Devolle i pięciorgiem rodzeństwa w przytułku dla ubogich. W 1895 roku pożegnała się ze zmarłą na nieleczoną, przewlekłą chorobę matką, wkrótce potem ojciec oddał ją oraz całe swoje potomstwo do sierocińca.

W okrutnym miejscu, gdzie jedynym zajęciem dziewczynki mogło być odliczanie dni do opuszczenia ośrodka nauczona została ona  technik krawiectwa oraz szycia.

Wkrótce po osiągnięciu pełnoletności Gabrielle opuściła sierociniec znajdując zatrudnienie w żołnierskim lokalu.
Swój pseudonim, który użyła podczas tworzenia marki uzyskała właśnie podczas pracy w tamtym miejscu, "ksywka" docelowo miała być jedynie złośliwością ze strony słuchaczy wykonania piosenki o małym, zaginionym piesku "Coco".

"zawsze ubieraj się tak jakbyś miała spotkać swojego największego wroga"
W 1913 roku za pieniądze pożyczone od znajomych i przyjaciół Coco otworzyła swój pierwszy salon, w którym początkowo sprzedawała kapelusze.Nikt nie oczekiwał, że proste, mało zdobione nakrycia głowy zdobędą wkrótce serca tysięcy kobiet.Coco próbowała przełamać panujące stereotypy, wyswobodzić kobiety z kleszczy obciskających gorsetów,czy wielkich sukni.Sama także w swoim zachowaniu ukazywała ogromną wolność, ze swobodą nosiła spodnie, uprawiała sporty takie jak jazda konno, czy paliła papierosy.Śmiało można stwierdzić, że to właśnie ona zapoczątkowała kształtowanie się modelu nowoczesnej kobiety(przypominam, iż kobiety prawo do głosowania we Francji uzyskały dopiero w 1944r, dlatego do ich zdania nie przywiązywano za wielkiej wagi w tamtejszym świecie).Po ogromnym sukcesie Coco otworzyła dom mody przy Rue Cambon, który zdobi Paryskie ulice po dzień dzisiejszy.
Coco była prekursorką w dziedzinie mody pod względem prostych kroi urozmaicanych bogatą biżuterią, a klasyczne kolory, czyli czerń i biel stanowiły nieodłączny element życia projektantki.Największym odkryciem, a zarazem sukcesem Francuzki było stworzenie idealnej "małej czarnej",czyli sukienki perfekcyjnej dla każdej kobiety, którą w 1926 roku odznaczono tytułem głównej reprezentantki marki."kobieta musi mieć dwie rzeczy:klasę i bajeczny urok"

Sławę na globalną skalę przyniosły jej dopiero perfumy Chanel No.5 , które po pojawieniu się w 1922 roku na dobre opanowały światowy rynek,zlecenie stworzenia zapachu zostało wydane perfumiarzowi  Ernestowi Beaux.
Kobieta była niesamowitą perfekcjonistką, nad skończeniem projektu czuwała, do czasu, aż każda nitka nie została wszyta w ten sam sposób.
Mogła pracować codziennie, jednak jej pracownicy wymagali jednego dnia wolnego, jaki stanowiła niedziela.
Coco zmarła jako bezdzietna panna w styczniu 1971 roku w Paryżu podczas przygotowań do ukazania" miastu miłości "najnowszej kolekcji.

"jeśli jesteś smutna, nałóż więcej szminki i atakuj!"
Do najbardziej rozpoznawalnych elementów, które Coco wprowadziła do damskiej garderoby należą oczywiście dwuczęściowe tweedy, mała czarna, dzianinowe sukienki, spodnie dzwony, prochowce, perły oraz biżuteria z tworzywa sztucznego, a także specjalne cięcie włosów.

"moda przemija, styl pozostaje"Od 1983 roku nad marką sprawuje opiekę genialny niemiecki projektant Karl Lagerfeld, który na swoim koncie ma kilkanaście niesamowicie udanych i efektownych widowisk Chanel.Obecnie marka utrzymuje się w światowej czołówce najlepszych w całej branży oraz zrzeszyła sobie olbrzymie grono wielbicieli.
Bo w końcu kto nie marzy o klasycznej, czarnej torebce z kultowym logo marki?

Jakie są Wasze odczucia na temat Coco i jej historii?
Chcecie widzieć na blogu więcej postów tego typu?
Nie zapomnij zostawić po sobie śladu w postaci komentarza! :)

2 komentarze:

  1. O raju,nigdy nie interesowałam się historią Coco,ale jest naprawdę ciekawa.Najbardziej urzekło mnie to,że wszystko osiągnęła sama,nie miała zapewnionego "startu w przyszłość" dzięki rodzicom,tylko na wszystko ciężko i sumiennie pracowała. Podziwiam w niej też odwagę do pokazania światu,że kobiety także są silne i potrafią same za siebie decydować. No i oczywiście nie wspominam tu już o genialnych projektach modowych,które można spokojnie nazwać ponadczasowymi :) Bardzo fajnie,że stworzyłaś taki wpis,ponieważ bardzo przybliżyłaś nam postać Coco :)
    Pozdrawiam serdecznie :*
    emilyilife.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad w formie komentarza.
Bez weryfikacji obrazkowej to szybka i prosta forma komunikacji ze mną :)
Pamiętajcie jak wiele radości może sprawić mi Wasza odpowiedź!

Obserwatorzy

ADD ME ON

ADD ME ON
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Find me ON

ASK.FM -CAROLINECUPCAKECC
SNAPCHAT-
JUSTCAAROLINE
INSTAGRAM- KKAROLINAGRZESIAK
TUMBLR-CAROLINECUPCAKE
OFC